Olalım Mı Rengarenk?


Renkler derdi bir bilge. Allah'ın evrene verdiği en güzel lütuflardan birisi. Renksiz olsaydı dünya, insan da duygusuz bir robot olurdu belki. Renkler ki duyguların tercümanı. Renkler ki kişiliğin yansıması. Nasıl mı dersin? Renklerin de bir kaderi vardır Mihzar. Ya da renklerin de insana etkisi de diyebiliriz. Renklenelim mi?Gönlümün rengi; Mavi
Mavi benim rengim. Siz mavi edebiyatına başlamadan önce de severdim ben. Mavi benim kadim dostum. Lisedeyken dolabımı açınca ondan başkasını göremediğim sevgilim. Mutluluk verir bana. Çokça huzur. Ondandır ki gökyüzü masmavi olunca içimde çocuklar top koşturur, çiçekler açar gözlerimde. Mavi ki çocuk yanımın bekçisi.

Uzmanlara göre mavi yalnızlık, bilgelik, sadakat, güvenin simgesi. İş görüşmesine gidecekseniz eğer mavi giyinmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü mavi giyinerek kararlı ve sadık bir insan olduğunuzu gösterirsiniz. Hafızaya da son derece olumlu etkisi olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Çalıştığınız ortamın mavi tonlarda olması sizi güdüleyeceği gibi, önemli notlarınızı mavi kalemle belirginleştirip yazmanız da daha akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır. Tükenmez kalemlerin genellikle mavi olması bir tesadüf değilmiş yani. Kilo verememe gibi bir probleminiz varsa şayet o zaman hayatınızdan maviyi eksik etmeyin. Zira iştah kapatıcı etkisi var. Ben nasıl böyle fit kalıyorum sanıyorsunuz :)

Mavi seven insanların karakterine gelecek olursak ( kendimi anlatacağım :) ) oldukça hoşgörülü, anlaşma yanlısı insanlardır. Çevrelerine kolay uyum sağlayan, arkadaş canlısı bir yapıya sahiptirler. Eee anlaşma yanlısı ise bir insan; çoğu zaman sabır gösteriyor, fedakârlık ediyor demektir ki zaten de öyledirler. Ama siz yine de fazla egemenlik kurmaya çalışmayın sonra o mavi birden griye dönebilir.Bursa’mın gözleri; Yeşil
Ne zaman baksam içime düşer cemre. Çiçek açar yüreğim. Sen ki Bursa’m, ömrümün baharı, huzur bulduğumsun. Sen ki senden uzak olma hayalinin bile yüreğimi acıttığı yersin. Vatanım, yerim, yurdumsun.

Tabi ki psikologlar yeşil deyince Bursa'dan bahsetmiyor. :)
Yeşil; yaşamın, gençliğin, tazelenmenin ve dinçliğin simgesi. Gözler için en rahat renktir, görme gücünü artırır. Aynı zamanda da sakinleştirici etkisi vardır. Boşuna dağa bayıra çıkınca rahatlamıyoruz demek ki. Hastanelerde de bu sebeple genellikle yeşil renk kullanılmaktaymış. Hastaların stresini alıp rahatlatsın diye. Sanırım bekletme işi de bu yüzden :)

Yeşil seven insanlara gelince; oldukça inatçı olduklarını söylememiz gerekir en başta. Fikirlerinde ısrarcı, dediğim dedik insanlardır. Kovalamayı severler ve aynı zamanda iyi gözlemcilerdir. Muhtemelen dedikoducu teyzelerin büyük çoğunluğu yeşil seviyordur. :) Bu arada etkilemeyi de başarırlar yeşil sevenler. Bu dedikodulara insanların hemen inanması da bu özelliklerinden dolayı olsa gerek.

Civcivimin rengi; Sarı 🐣
İnsanlar da sarıyı mı severmiş derdim bir zamanlar. Evet, insanlar sarıyı çok severmiş gerçekten. Hele ki sevdiğiniz bir insansa o kişi eee elmahkum siz de katlanacaksınız o renge :)

Sarı gözleri en çok yoran renkmiş meğer. Metabolizmayı hızlandırıp daha çabuk acıkmaya sebep oluyormuş. Evinizi boyarken kullanacağınız sarı ve tonları da (insan evini neden sarıya boyar hiç anlamam) sinirleri tetiklemekteymiş. Ancak dekorasyonda az kullanılan sarı, parlaklık ve sıcaklık katmaktadır. Soluk sarı ise hastalığın ve kıskançlığın simgesi olarak tanımlanır. Sevgiliye sarı gül vermenin de ''sana hastayım'' gibi bir anlamı vardı sanırım.

Sarı seven insanlar; özgür ve bağımsız olmayı seven, değişkenlikten hoşlanan insanlardır genellikle. (Bunu çok iyi bilirim zira evde, ayda bir odanın şeklini değiştirirdik.) Playboyların da en sevdiği renktir. Günübirlik yaşamayı severler. Yöneticilik ve hırs da bu rengi seven insanların özellikleri arasındaGülün rengi; Kırmızı
Bir dağ yamacında açmış gelincik ya da çeşme başında bir güzelin yanağında açmış gonca. Bir bayrak da dalgalanan alın akı yahut da bir toprağa sarılan şehit kanı. Ah kırmızı...

Aşkın, gücün, ateşin rengi. Duygusal yoğunluğu artıran ve coşturan renktir kırmızı. Sevdalıların eskiden servi boylu adama gönderdiği al yazmadır. Ayrıca çabuk karar almaya sevk eder insanı. İlyas'ın elini uzattığında Asya'nın ailesini düşünmeden tanımadığı adamla kaçıp gitmesidir kırmızı.

Kırmızı ayrıca insana enerji verir, zamanı unutturur. Bu nedenle barlarda, gece kulüplerinde genellikle kırmızı ve tonları kullanılmaktadır. Tehlike ve hasarı da çağrıştırır. Trafik işaretlerinde "dur" ihtarının neden kırmızı olduğunu düşünmediniz değil mi siz de?

Kırmızı seven insanlara gelince; tahmin edersiniz ki güç ve iktidar seven insanlardır. Bulunduğu toplulukta belirleyici ve yönlendirici rol almaktan zevk duyarlar. Arzulu ve oldukça iştahlılardır. Kilo problemi olanlar da kırmızıdan uzak dursun bizden söylemesi ☺
Kışın rengi; Turuncu
Üzgünüm, turuncu için söyleyeceğim kişisel bir şeyim yok. Kendisi benim için gayet nötr bir renktir zira.

Dışa dönük, heyecanı seven, mutlu, dinamik ve sosyal bir insansanız turuncuyu sevdiğinizi söyleyebiliriz. En azından turuncu sizi seviyormuş. Kırmızıdan sonra en sıcak renk olsa da onun kadar rahatsız edici değil. Zihni harekete geçirmektedir. Çocuk ve yemek odalarında doğru bir tercih olan turuncuyu çalışma odanız için tavsiye etmiyoruz.
Lavantamın rengi; Mor
Bilirsiniz, en sevdiğim çiçektir lavanta. Ben bir şeyi seviyorsam boşa sevmem :) Bakın şimdi lavantayı (moru) neden seviyorum. ( kemerleri bağlayın ego kasacağım yine :) )

Mor asaletin rengi. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti çağrıştırır insana. Romantik ve duygusal insanlar da oldukça içli dışlıdır bu renkle.  Beyinsel faaliyetleri canlandırır ve sanatsal duyguları uyandırır. Mor seven insanların sanatçı ve sanatçı ruhlu olduklarını söylememe gerek yok sanırım. Ayrıca lavanta ve leylak gibi açık tonlarını çalışma ortamınızda kullanabilirsiniz.
Yeni gelin rengi; Pembe
Pembe görünce aklıma Betizm'in yeni gelin olmayalım adlı şiiri gelir. Arkadaşlar lütfen yeni gelin olmayın. Pembe sevin ama yeni gelin olmayın. Evreni pembeye boğmayın.

Pembe seven insanlara pardon yeni gelinlere gelince :) romantik, narin, duygusal, sakin, neşeli ve sunumsuz yakalanmayan insanlardır. Azıcık da ürkek.
Telvemin rengi; Kahverengi
Toprak ki buram buram sevda kokar.

Sağlam ve güvenilir bir imaj sağlar. Bu rengin kullanıldığı ortamların atmosferi doğal, rahat ve ferahtır. Güçlülük ve olgunluğu hatırlatır. Bu rengi seven insanlar duygusal yönden aktiftirler. Sakinliği ve sadeliği sevdikleri gibi yalnızlıktan da hoşlanmazlar.Gecenin Karası
Renklerin en ihtilaflısıdır siyah. Kimi der ki karanlığın, gücün, kötülük ve yasın simgesidir. Kimisi ise dayanıklılık, bilgelik, güven ve yönetimde söz sahibidir der. Ciddi insanların siyah giymesi boşuna değildir. Tabi zayıf gösterdiği için giyinenleri saymıyoruz.

Siyah seven insanlar ise; özgüveni yüksek, azimli, kararlı insanlardır. Ruhsal sorunları olan insanların da siyahla arası iyidir. Çocuklar için siyah inatçılık ve depresyona sebep olma ihtimali olacağı için tavsiye edilen bir renk değildir.
Ölümün rengi; Beyaz.
Saflık, temizlik denilince akla gelen ilk renktir. Gelinlerin duvağı, papatyanın yaprağı.. Alnımızdaki aktır. Hayatımıza açtığımız temiz bir sayfadır bazen. Yazın kıyafeti, içimizi canlandıran renktir.

Beyaz seven insanlar temizliği, aydınlığı, düşünmeyi seven; hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. Bir de zarif. Tıpkı bir kuğu gibi.
Hüzünlü Gri..
Gözün en rahat algıladığı renk olduğu söylenir. Alçak gönüllülük, uzlaşma, denge, ciddiyet ve hareketsizliği simgeler. Siyah beyaz gibi biraz.

Gri seven insanlar ise karakter olarak; kuralcı, tutucu, karamsar ve içe kapanık bir yapıya sahiptirler. Göğün gri olduğu zamanlarda da içi bunalır insanın zaten. Onca güzel renk varken griye tamah etmek de biraz garip doğrusu.


Ve sen sevgili okur; Yeşil. Çünkü dağlardır kırlardır yeşil, içime huzur veren nefestir. Tarihtir aslında. Bursa’dır yeşil, ufacık bir çocuğun gülümsemesidir. Cemrenin düşmesidir. Belki de sonsuzluğa giden ırmak..

Badem çiçeğiBenimki yeşil. Mavi, gökyüzüne kurulmuş. Yeşil ise yeryüzünün hâkimi. Serpildiği yere candır o. Göze fer, yüreğe nefestir
Habibe MUTLUÇünkü; yeşil peri, gerçektir.
Yeşili seviyorum çünkü içinde hayat var, huzur var, nefes var, sevgi var. İslam’ın rengi bile yeşilken nasıl güzel olmasın? Göğü bile mavi yapan yerdeki yeşildir. Gök gece kararır ama yeşil hep orada bekler durur. O hiç gitmez, hiç yalnız bırakmaz. Şimdi söyle üstad! Ormanın yeşili, kalbi aydınlatırken; yeşil benim nefesim olmasın mı?
Neziha AKTÜRK
Açık Eflatun.
Rüyadır benim için. İçinde her rengin bulunduğu rengârenk hayallerle dolu bir rüya
Fadime ÇETİNKAYASiyah… Çünkü bana kusurları kapatmayı ve insanları olduğu gibi sevmeyi hatırlatıyor.
Esra ÇİÇEKYeşil.
Aşırı huzurlu bence. Bir de hala yaşayabilecek günlerimizin umudu. Gölgesi var altında durup güvende hissedeceğin.
Sinem IŞIKMavi. Çünkü; umudun temsilcisi. 
Ufuklara açılan geminin dalgalı denizi. 
Azığı kelam; yelkeni kitap olanların rengi
Ümmü Gülsüm ALTINTAŞ Mavi ve yeşil. 
Çünkü mavi; safiyet ve masumiyet timsalidir. Sonsuzluğa açılan semanın ve engin denizlerin, huzur aksettiren adıdır. Yeşil; kâinata nasıl ki kar düştüğünde bir gelin edası süsü veriyorsa yeşil de engin bir iç ferahlığı, huzur yayıyor atmosfere.
Nurcan ÇİÇEKEla. İçinde bir parça gök, bir parça yer var. İçinden hayat akar elanın, tüm renkler huzurla oynar. Yaşam ve ölüm gibidir o, toprak ve yeşil.
Biraz hüzün sarısı saklar içinde biraz umut sarısı.
Acının ve hüznün umuda doğduğu yerdir ela. Sarının ve kahverenginin, yeşile aşkı
Kadriye İKİZMavidir tabi ki. Umut dolu bir denizdir. Hiç gidemediğimiz limanlar ve hiç gelemediğimiz meçhul diyarlar. Güneşin parıldayan yüzünü kendi suretimizde gördüğümüz renktir. Mavi, sonsuzluğun özgürlüğün başlangıcıdır.
Sibel GÜMÜŞMavi. Çünkü mavi benim için uçsuz bucaksız bir deniz; aylı, güneşli, yıldızlı ve görklü bir göktür. Sevdadır benim için, asi ve mavi..
Perdeler ŞairiSiyahtır. Çünkü güneşim doğmaz, gecem asla bitmez. Bu karanlığa hapsoldum ama bu karanlıkta benim sevdam oldu.
Recep MUTLUHer rengi severim. Önemli olan huzurlu hissetmek. Yoksa ben mutsuzken en sevdiğim renk yanımda olsa ne olur, benimle olsa ne çıkar ama illa bir renk olsun dersen aşkın rengi mavi olsun ve sen hep benim en güzel mavim kal.
Ayfer KOÇMavi. Çünkü; deniz benim için. İçinde balıklar yüzer durur.
Ahmet Ayhan DURSUN
Siyah, tüm geceye hâkimdir.
Nuri TUNERPembe. Sevgiyi anlatır.
Sümeyra Teyzem
Mavi; gökyüzü, özgürlük deniz ve huzur. Yeşil; tabiata olan sevgi.
Hüseyin KAYAPembe. Çünkü sempatiklik katar
Kübra AKTÜRKMor. Çünkü canımdan çok sevdiğim kişinin en sevdiği renk.
Muratcan ERDEMAllah’ın boyasıyla boyanmanız dileğiyle 🌹

Yorumlar

 1. SIYAHTIR ÖĞRETEN HAYATI
  KIRMIZIDIR SEVDIREN HAYATI
  PEMBEDIR SÜSLÜ GOSTEREN YALANI

  YanıtlaSil
 2. Ben de maviyi severim.. Bir de moru.. Turuncuyu da sevdigimi iddia ederim.ama.nerdeyse hic turuncu esyam yok :))))

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel çok detaylı anlatmışsınız renklerin dilini.Ben de en çok moru severim renklerin içinde: )

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar