ÇİÇEKLENİN DİYE

Okul bitince her şey tamam olacak sanıp; her şeyin o zaman başladığını anlayanlardanım ben de. Bu sebeple sabahları erkenden kalkıp KPSS denilen ömür törpüsü sınava hazırlanmaya başladım. Reklam yapmak gibi olacak ama olsun BENİM HOCAM youtube kanalında Engin hocanın engin coğrafya bilgisinden faydalanabilirsiniz. Gayet akılda kalıcı anlattığı gibi beni nedense sürekli araştırmaya yönlendiriyor. Bugün ders sırasında Türkiye'nin endemik bitkilerini işlerken hemen baktım neymiş şu bizim yaban ellere hava atacağımız bitkiler derken ''Aa ben bunu hep görüyorum dediğim çiçekler, otlar çıktı karşıma. Sizinle de paylaşmak istiyorum ama paylaşacağım çiçeklerin hepsi endemik değil. İnşallah okurken ''saf kız bunun nesini bilmiyormuş?'' cümlelerini içinizden kullanırsınız. :)
Hadi başlayalım.
                                                       
                                                          ÜZÜM SÜMBÜLÜ
Ermeni Sümbülü olarak da bilinen bu çiçek -35 derece soğuğa bile dayanabilen soğanlı bitkiler familyasındanmış. Yetiştirmek isterseniz sonbaharda ekmek doğru zamanlama olur ancak açık havayı daha çok sevdiğinden saksılara hapsedilmemesi gerekir. Vazo ömrü bir hafta bile değil. Kokusu hafif ve hoş. Bana hep üzümü andırmıştır. Birazcık da annemi. Duruşu annem gibi hoş, sinesi huzur vermek için hazırda bekliyor sanki. O zaman adı Mahbup olsun.

ATEŞ DİKENİ ÇİÇEĞİ
Kış mevsiminde özellikle instagramınızı dolduran seyrek dikenli çalı türüdür. Bizim oralarda 'kuş alıcı' derler. Solunum yolunu açar, kalbe iyi gelir, sindirimi kolaylaştırıp, cildi nemlendirir. Birçok faydası olmakla birlikte miktarından az ya da çok tüketim zehirlenmelere sebep olabilir. Siz yine de kar yağınca fotoğraf çekmek için kullanın.

CİVANPERÇEMİ
Hemen her yerde göreceğiniz bu kötü kokulu çiçeğe bu ismi kim vermiş çok merak ediyorum. Görünüşü ve faydaları ise kokusunu bastırır türeden. Vücutta meydana gelen kepeklenme, kaşıntı, ayak ağrıları ve varise iyi geldiği söylenmekte. Uykusuzluk için de önerilmekle birlikte dismonero sancıları için de etkili bir ağrı kesicidir. Ağızdan alınması önerilmemektedir. Hassas tenli insanlarda tahrişe sebep olacağı gibi; hamile hanımlarda düşüğe sebep olacağından kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.
Sarı rengi de bulunan civanperçemi için şiir yazan biri sanmıyorum var olsun. Uzaktan güzel gelmiştir bana hep. Öylede kalsın.

ALTIN OTU
İşte bu en sevdiğim. Çok küçükken evimizde vardı bundan, hiç sararıp solmaması beni çok mutlu ederdi. Tüm aktarlarda gördüğünüz o çiçek. Kokusu kurumuş anılar gibi. Güzelliğini hiç kaybetmiyor. Faydaları şu an karakterlere sığmayacak kadar çok. Bol bol kullanın çayını. Tabi süs bitkisi olarak da. Bu çiçeğin adı bende ne mi? Hatice. Çocukluğumdan beri en sevdiğim arkadaşım olan canım kuzenim. Hiç solmuyor anılarımız, hep yenileri ekleniyor, buna rağmen eskiler ilk günkü gibi. İyi ki..

SIĞIR KUYRUĞU
Civanperçemi gibi her yerde görebileceğiniz bitkidir. Solunum yollarına iyi geldiği söyleniyor. Bozkırın nişanesi kendisi. Dolayısıyla İç Anadolu'dan olan arkadaşlar bizden daha iyi bilirler. Konuşmak haddim değil bu yüzden :)

KARAHİNDİBA
Ahh.. Ne çekti şu zavallı çiçek bizlerden. Nerede karahindiba görsek üfler olduk. Bir kare poz için en az beş tane çiçeği katletmişizdir. ''Aman sen de! Sanki sen yapmadın!'' diyorsunuz. Evet yaptım yine de yaparım galiba. Çünkü Allah, biz üfleyip eğlenelim diye yaratnış gibi değil mi ?Bu arada arkadaki sarı çiçek de karahindiba imiş. Ama ona üfleyemiyoruz. Bu karahindibaların namına sürülmüş bir sarı leke gibi. Karahindiba isimli bir öykü kitabı var Sinan Sülün'ün. 
''Üfledim uçtu.
kaybolana kadar koştum peşinden
küçük paraşütlü adamların.
minik şemsiyelerin, palmiyelerin..
ne zaman buldum 
yeni bir karahindiba
başladım üflemeye.''
Bu da katili olduğum karahindibaların anısına..

ZAKKUM ÇİÇEĞİ
Pembe ve beyaz, mahzunca biraz, açılmış bu yaz zakkum çiçekleri Serdar Ortaç'ın tabiriyle. Tüm sokakların bitki örtüsü olan bu güzel çiçeğin adı neden zakkum fikri olan? Zıkkımla zakkumun bir bağlantısı var mıdır? Eğer varsa bu, bu çiçeğe yapılmış terbiyesizlik değil de nedir?Bu sorulara cevap bulursam bir gün sizi de aydınlatacağım. Aydınlanmış biri varsa o beni de aydınlatabilir mi? 

Buraya kadar üşenmeden okuduysanız bir duayı hak etmişsinizdir. :)
ÇİÇEKLİ GÜNLERİNİZ OLSUN ŞİİR TADINDA...

Yorumlar

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar