BİR BABAYA

Kimine göre koca bir çınar.. Kimi için sırtını yaslayacağı liman. Bir genç kızın ilk aşk denilince söylediği adını.. Ve diğerinin iç geçirerek uzaklaştığı gizli sevdasıdır ''baba''. Kimi nefretiyle maskeler içindeki baba sevgisini. Sevmek çok ister delice ama sevecek nedeni bir türlü bulamaz. Maddeden öteye geçemez babasının babalığı.
Eğlendiğimizdir aynı zamanda çoğu kez. Pencerenin başında yolunu beklediğimiz. Gelince boynuna atladığımız koca yüreğimizdir babamız.
Bazen babalarımız şereftir. Vatan onlara emanettir, onlar ise vatan toprağına. Bayraktır bazen babalarımız. Göklerdedir hep. Başımız dik seyrederiz gururla. Cennettir o babalar.
İmtihanın en çetinidir babalarımız aslında. Varken yokluğu yıkar bizi. Şefkatsiz bakışlarıyla darbeler indirir çocuk yanımıza. Senin gibi baba olacağına olmaz olsun deriz. Sahi olmaz olsun mu babalarımız? Ne kolay değil mi söylemesi. 
Bilmezsiniz ki baba yokluğu omurgasız kalmaktır. Yıkılmak ve dibe çökmek.. Uzaktan ahkam kesmek ne kolay değil mi? Haddim değil o yüzden konuşmak. Sizi ismini değiştirdiğim bir kardeşimin babasına yazdığı mektupla baba muhasebesine davet ediyorum yalnızca.

''Merhaba Baba,
Kimseye göstermeye kıyamadığın, herkesten sakındığın oğlun Cevdet. Baba altı yıl oldu gideli. Altı yıldır özleminle yaşıyor bu oğlun. Kokunu özlüyor, seninle geçen zamanı özlüyor, seni özlüyor. Ama aklın bende kalmasın baba. Her şeye rağmen dik duruyorum. Dışarıdan herkes beni mutlu sanıyor. İçimdeki fırtınaları bilmiyorlar. 
Baba seni unuttum sanma. Ben seni asla unutmam hep aklımdasın ama yanına gelemiyorum. Sadece bir taş yığınının yanında olmak bana çok ağır geliyor. Dualarım seninle.. Sana dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden. İçim yanıyor ama isyan etmiyorum. Dik duruyorum. Senin gibi dik duruyorum. Tabutunun başında verdiğim sözü tutuyorum; dik durup kardeşlerime sahip çıkıyorum. Onlar senden kalan emanetler. 
Babacığım.. Aklın bizde kalmasın. Biz iyiyiz. Senin yokluğunda ev bana dar geliyor. Sabaha kadar film izlediğimiz günleri özlüyorum. Baba ikimizi de daha fazla üzmeden bu mektubu bitiriyorum. Bizi merak etme. Bu dünyada kavuşamadık. Öbür dünyada kavuşuruz. Sana sımsıkı sarılıp bırakmayacağım..
Sevgilerle..
Seni çok seven oğlun Cevdet.''

Yorumlar

Popüler Yayınlar