BAYRAM OLA EY KARDEŞLER

 
   
Henüz altı yaşlarındayken annem süslü bir çanta verirdi elime. ''En çok kim toplayacak bakalım.'' diye başlardık ve bütün köyü kapı kapı dolaşır, el öper, şekerlerle doldururduk heybemizi.. Çantamdaki şekerler kadar tatlıydı bayram sevincim o zamanlar. Şimdilerde o bayramların tadı yok. Çünkü bayramlarda çocuklar gelip evde bulamaz, üzülürler, diye dert edinen koca yürekli, elleri öpülesi büyüklerimiz yok. Maneviyatını yitirmiş bizler bayramları salt tatil günü olarak görüyor ve gideceğimiz tatil köylerine rezervasyon yaptırmak için çırpınıyoruz. Bilmem kaç yıldızlı otel odalarında bedenimizi dinlendirdiğimizi düşünürken ruhumuzu kirletiyoruz malesef. Medeniyetini kaybeden medeni olmaz, unutuyoruz.. Çağdaşlaşmayı hep materyalist zihnimizle arıyoruz. Bu kafayla ne bayramlar ne de insanlar şeker tadında olur!

   Sahi kim çaldı o eski bayramları ?
...
Ramazana ufak bir not:Geldin. Senemizi şen eyledin. Ve şimdi gidiyorsun.. Biraz daha günahkar ve biraz daha asi olacağız belki de. Bir miktar acıttı bu yüreğimizi.Güle güle Ramazan. Özlemle bekleyeceğiz.. Sen hep güzelliklerle yine gel.
...

Kendime ve sizlere ufak bir not:
  • Bu bayram eve gelen çocuklara şöyle tatliş şekerlemeler hazırla.


  • Çantanda bir miktar şekerleme taşı. Yolda denk geldiğin muhabbet etme fırsatı bulduğun güzelliklere ikram et.

  • Bir yetimin/savaş mağduru bir kardeşinin başını okşa. Pamuk şekerini bütün çocuklar sever UNUTMA!


  • Büyüklerinin elini öp. Onlara hal hatır sor. Yaşlandıkça insanlar daha kırılgan olur. Kimsenin gönlünü sakın ha kırma.

  • Ve gülümse. Bilirsin ki gülümsemek sadakadır. Üstelik her yüze de çok yakışır..


Hayırlı bayramlar olsun efendim. Hoşça bakın zatınıza. :) /Bal Hanım 

Yorumlar

Popüler Yayınlar